KONFERENCJA PRASOWA "Badania przesiewowe słuchu i głosu u dzieci w wieku 7 lat z terenów wiejskich i małych miast województw Polski wschodniej"
W dniu 16 lipca br. odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji wyników programu "Badania przesiewowe słuchu i głosu u dzieci w wieku 7 lat z terenów wiejskich i małych miast województw Polski wschodniej".
Badania prowadzono od marca do czerwca br. w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich (do 5000 mieszkańców) z terenu siedmiu województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko- mazurskiego.
Jak podkreślał podczas konferencji Koordynator Programu - dr hab. med. inż. Krzysztof Kochanek, nie byłoby możliwe zrealizowanie tego Programu w tak krótkim, trzymiesięcznym terminie bez osiągnięć współczesnej telemedycyny i Internetu. Audiometryczne badania słuchu prowadzono za pomocą Audiometru S, metodą telediagnostyki, a uzupełniały je nagranie głosu, test słowny i ankieta audiologiczna oraz natychmiastowa ocena wyników z poziomu centralnej bazy Instytutu, w rzeczywistym czasie diagnozowania pacjenta w odległej miejscowości.
Podczas konferencji prof. Henryk Skarżyński poinformował, że z przeprowadzonych badań wynika, iż w grupie 80 592 przebadanych dzieci aż 19,4 proc. dzieci ma zaburzenia słuchu (obwodowe i/lub centralne), 33 proc. dzieci ma szumy uszne (okresowe lub stałe).
Podkreślił też, że u 59,5 proc. dzieci z wykrytymi zaburzeniami słuchu rodzice nie zauważyli wcześniej problemów ze słuchem. Do najważniejszych osiągnięć Programu prof. Skarżyński zaliczył to, że ustalono liczbę dzieci ze wsi i małych miast, które mają wady słuchu oraz uzgodniono, co trzeba zrobić, aby im pomóc. Według prof. Skarżyńskiego, u dzieci z zaburzeniami słuchu można wdrożyć leczenie farmakologiczne, operacyjne lub zastosować aparat słuchowy. U dzieci z centralnymi zaburzeniami słuchu dużą poprawę można uzyskać dzięki treningowi słuchowemu. Wady tego typu często są przyczyną trudności w nauce, pisaniu i czytaniu, a przez to prowadzą do zaburzeń emocjonalnych. Szacuje się, że co 4 dziecko z dysleksją ma problemy z analizą dźwięków na poziomie centralnym.
Badania objęły łącznie 92876 dzieci, w tym: 80592 dzieci w wieku 7 lat, tj. 84,3 proc. tej populacji tj. w 88,4 proc. szkół na terenie objętym Programem, w tym w 70,7 proc. placówek liczba dzieci objętych badaniami nie przekraczała 20. Zgodę na badania wyraziło 94,8 proc. rodziców, w odniesieniu do zakładanej liczby w poszczególnych szkołach.
Na zakończenie konferencji prezes KRUS - Roman Kwaśnicki zaprezentował obszary działań w zakresie profilaktyki zdrowia, prewencji zawodowej i rehabilitacji realizowanych przez jego urząd. Gospodarze konferencji zapowiedzieli kontynuację programu na pozostałym obszarze kraju oraz podziękowali wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w jego realizację. Dzięki ciekawej tematyce konferencja skupiła tego dnia ponad 120 osób. Wzięli w niej udział: przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrektorzy Regionalnych Oddziałów KRUS, kuratorzy oświaty, koordynatorzy regionalni Programu oraz dziennikarze. Warto przypomnieć, że termin konferencji zbiegł się z 16. rocznicą wszczepienia przez prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszego w Polsce implantu ślimakowego osobie całkowicie niesłyszącej, o czym nie zapomnieli organizatorzy konferencji. W dowód pamięci obdarowali prof. Skarżyńskiego tortem w kształcie. ślimaka, kwiatami, drobnymi upominkami, gorącymi brawami i życzeniami wytrwałości oraz kolejnych tej miary sukcesów.